Hírek

2020.08.28 16:44

Augusztus 29-én szombaton egésznapos nyitva tartással várjuk vásárlóinkat!

10.00-től - 18.00 óráig

Tanúsítvány

SSL Certificate
BLOG

Hogyan válasszunk karaktercipőt?

Hudák János
Hudák János
2022.09.02 06:33
Hogyan válasszunk karaktercipőt?

Szeptember elsején eldördült a startpisztoly, elkezdődött egy új tanév. Fontos pillanat ez a néptáncmozgalomban is, a táncegyüttesekben, művészeti iskolákban újraindulnak a próbák és persze az óvodákban, iskolákban is hamarosan megtartják az első néptáncos foglalkozásokat.

 

 

A címbeli kérdés tehát mostanában a legaktuálisabb az egész év folyamán. Ennek megválaszolásában szeretnék egy kis segítséget nyújtani ebben a bejegyzésben. Megpróbáljuk alaposan körbejárni a témát, következésképpen nem ígérjük, hogy rövid lesz írásunk, hiszen elég sok mindent tisztázni kell ahhoz, hogy használható tanácsot tudjunk adni a kérdésben.

 

 

Ilyen kérdések például:

Gyereknek vagy felnőttnek van szüksége a cipőre?

Várhatóan nő-e még a lába?

Most kezd-e el néptáncot tanulni?

Van-e az oktató részéről követelmény a cipőt illetően?

Keskeny vagy széles lábfejre kell a cipő?

Csatos vagy fűzős cipő-e a jobb?

 

Kezdjük hát az elején!

Nem mindegy, hogy egy kisgyereknek vesszük, aki épphogy csak elkezd ismerkedni a néptánc rejtelmeivel egy általános iskolában, táncegyüttesben vagy hogy a másik végletet említsük, teljesen más szempontok vezérlik azt, aki mondjuk profi együttesben táncol és napi öt-hat-nyolc órát van a lábán táncos cipő.

 

MILYEN CIPŐT VEGYÜNK GYERMEKÜNKNEK?

 

Kisgyerekek esetén eleve kérdéses, hogy valóban karaktercipőre lesz-e szükség. Bármily meglepő, kicsit magunk ellen kell beszélnünk, mert erre a kérdésre legtöbbször inkább nem a válasz. Ha most kezdi a táncot, számításba kell venni, hogy egyáltalán nem biztos, hogy hosszú éveken keresztül megmarad ennél a foglalatosságnál, ha pedig abbahagyja, akkor a cipő feleslegessé válik.

 

Mivel a kisgyermekek lába rohamos tempóban nő, ezért praktikus okokból sem biztos, hogy az a legjobb megoldás, ha 15-16 ezer forintot elköltünk egy csöpp karaktercipőre, ami két-három hónap múlva már rá se fog menni a gyermek lábára. Nagyobb gyerekek esetén pedig az a probléma szokott felmerülni, hogy a cipészek méretezése a mai napig 34-es méretig számol gyerekméretként, afölött pedig már felnőttnek számít, ami természetesen az áron is meglátszik, további 3-4 ezer forintos kiadást okozva. Ilyen esetekben legtöbbször azt szoktuk tanácsolni, hogy menjenek el egy „normál” cipőboltba és jó eséllyel találnak néhány ezer forintért olyan kemény talpú, „kopogós” cipőt, ami kezdetekben bőven megfelel a táncos próbákra.

 

Amennyiben a gyermek lába már eléri a 34-35-ös méretet, akkor javasolni tudjuk még az üzletünkben kapható bársonycipőt, aminek a felső része ugyan vászon anyagból van, de a talpa viszonylag kemény, eléggé emlékeztet a viselkedése a karaktercipők bőr talpára.

 

 

Ennek azért van nagy jelentősége, mert a néptánc foglalkozásokon, a néptánccal való ismerkedés során fontos, hogy a zene lüktetésére, ritmusára tudjunk lépni, ugrálni és ezt igazán akkor fogja megérezni a gyerek, ha a cipő talpa kemény. Ezzel el is árultunk egy következő tanácsot, miszerint a néptánc foglalkozásokra legkevésbé javasolt a puhább talpú, különböző torna- és sportcipők használata.

 

Természetesen az eddig leírtak nem függetlenek attól, hogy milyen helyen kezd el táncolni a gyerek és hogy az adott helyen az adott oktató pontosan mit követel meg.  Például a bársonycipőket nagyon sokan szeretik, használják próbákon, táncházakban és természetesen utcán is, de vannak olyan oktatók, illetve táncegyüttesek, ahol nem fogadják el ezt próbacipőnek. Sok helyen alapkövetelmény a karaktercipő már a kezdetekkor.

 

Ebben az esetben sem feltétlenül kell azonnal egy új cipőt megvásárolni. Érdemes az együttesben érdeklődni, hogy szoktak-e egymás között cserélni, adni-venni cipőket? Hiszen a nagyobb gyerekek által kinőtt cipők sok esetben még alig használt állapotban beszerezhetők egy szülőtárstól, általában néhány ezer forintért. Ilyen lehetőség egyébként nálunk, a Néptáncosok kellékboltjában is van, rendszeresen hoznak be hozzánk is használt cipőket bizományos értékesítésre, amik közül válogatni lehet.

 

HA MINDENKÉPPEN ÚJ KARAKTERCIPŐ KELL

 

Amennyiben már nem kezdő táncosról van szó vagy mindenképpen karaktercipőt kell vásárolni, onnantól még mindig nagyon sok kérdés merül fel.

 

 

Karaktercipőből szerencsére elég sokfélét lehet vásárolni sok helyen. A mi üzletünkben is hat különböző cipész cipőit áruljuk, de számos cipész dolgozik még az ország minden táján, így ma már inkább a bőség zavarával szembesülhetnek a vásárlók, a beszerzés körülményessége helyett. A cipők különbözőek lehetnek fazonjuk, díszítettségük szerint, lehetnek csatosak vagy fűzősek, szélesebb vagy keskenyebb lábra valók. Különbözhet a sarokmagasság, a felhasznált anyagok minősége és ma már színben is igen széles a választék.

 

Milyen anyagokból készülnek a cipők?

 

A felhasznált anyagokat illetően elmondhatjuk, hogy minden karaktercipő bőr felsőrésszel készül és a bélése is mindegyiknek bőr. Általános elvárás, hogy a cipőnek a talpa is bőr legyen és hagyományosan azt tekintjük a „legigazibb”, legjobb cipőnek, aminek a sarka is rakott bőrből készül, illetve a talpa faszegeléssel van rögzítve.

 

Az idők persze változnak és ezzel együtt a cipők is, így ma már egyre elterjedtebb, hogy a cipőtalp ragasztva van és esetenként a sarok is előregyártott formasarok. A mi tapasztalatunk az, hogy a legtöbb esetben ezek a változások nem okoznak érdemben minőségi kompromisszumot. Például az általunk legnagyobb darabszámban értékesített Rozmaring cipőink is ragasztott talpúak, mégis elenyésző a minőségi reklamációk száma. Mindenesetre a felhasznált anyagokkal kapcsolatos információk minden egyes cipőnél megtalálhatók a honlapunkon, segítve a döntéshozatalt.

 

Azt külön kiemelnénk viszont, hogy a Szegfű névre hallgató cipőnk műanyag talppal és sarokkal készül, ennek megfelelően az ára is kedvezőbb a többi cipőnél. Gyerekek esetén például vagy, ha az ár a döntő szempont, akkor ez lehet a megfelelő választás.

 

A talp anyaga még annyiban érdekes, hogy attól függően, milyen felületen használjuk a cipőt, jobban vagy kevésbé fog csúszni a cipő. A bőrtalpú cipők esetében a balettszőnyegen való használat a legideálisabb. Ha fényesre lakkozott parkettán történik a tánc, akkor megoldás lehet gumitalpat és sarkat tetetni a cipőre. Erre bizonyos cipőknél már a megrendeléskor van mód, egyébként pedig bármelyik cipész utólag is rá tudja tenni a cipőre.

 

Léteznek különböző sarokmagasságú cipők?

 

Sokszor kérdezik vásárlóink, hogy van-e olyan cipő, aminek alacsonyabb vagy épp magasabb a sarka. Ezzel kapcsolatos érdekesség, hogy a különböző cipészek cipőinek a sarka tulajdonképpen mind egy forma magas, nagyjából 4 cm körüli.  Viszont a sok érdeklődés miatt végül is az egyik cipész a kérésünknek megfelelően készített egy olyan verziót, amelynek 3 cm-es a sarka. Sarok fronton azt érdemes még tudni, hogy több cipésznél a gyerek méretek lényegesen alacsonyabb sarokkal készülnek, kb. 1,5 cm-esek. Ezt a sarokmagasságot viszont a felnőtt méreteknél a kaptafák különbözősége miatt nem tudják elkészíteni.

 

Keskeny lábfejre is találok megfelelő cipőt?

 

Cipő választásakor érdemes még a lábfej szélességére figyelni. Keskenyebb lábfejre való fazon a mi kínálatunkban leginkább a „Rózsa” nevű karaktercipő, a többi inkább szélesebb lábfejre való.

 

Csatos vagy fűzős cipő?

 

A következő fontos kérdés, hogy melyik fazont válasszuk a csatos, nyitott fűzős, fűzős változatokból. Elmondhatjuk, hogy a legalapvetőbb és legegyszerűbb verzió a sima csatos cipő (sok elnevezése ismert pl. pántos vagy úgynevezett spanglis cipő), ami néhány évvel ezelőttig a táncosok által használt cipők zömét tették ki. Mostanra már kezd veszíteni egy kicsit a jelentőségéből, mert egyre inkább terjednek a különböző fűzős, félig nyitott, teljesen zárt fűzős, díszített karaktercipők. Ebben valószínűleg komoly szerepe van divatjellegű hatásoknak. Ráadásul a korábbi, jellemzően fekete szín mellett egyre több színben érhetők ma már el a cipők, amiket a táncos leányok előszeretettel vásárolnak meg.

 

A különböző fűzős verziók esetén sokan vélelmezik, hogy jobban fogja, jobban tartja a lábfejet és ebben valószínűleg van is igazság. Mindazonáltal az is igaz, hogy a korábbi években, amikor jellemzően csak csatos cipőket lehetett vásárolni, azokra sem volt panasz ilyen szempontból. Ezt a kérdést valószínűleg nem is érdemes általánosságban eldönteni, inkább az egyéni ízlés és a cipő kényelmessége a döntő.

 

Mindenesetre a különféle verziókból a Néptáncosok kellékboltja üzletében is megtalálható jónéhány, így az is talál a lábára megfelelő cipőt, aki az egyszerű csatos karaktercipőnél szebb, csinosabb, menőbb verzióra vágyik. Viszont érdemes tisztázni előtte a táncegyüttes vezetőjével, hogy megengedett-e a feketétől eltérő szín vagy fűzős változat a csatos helyett.

 

Egyforma minőségűek a különböző cipészek cipői?

 

Jogos kérdés, hogy a különböző cipők tartósságával kapcsolatban tudunk e valamit mondani, de az igazat megvallva nagyon lényeges eltéréseket ezzel kapcsolatban mi még nem tapasztaltunk. Vannak olyan cipők, amikből lényegesen több párat adunk el, míg másokból kevesebbet, de arányaiban nézve a hibás cipők nem tesznek ki nagyon eltérő mennyiséget. A minőségi hibás cipők aránya sok év átlagában még az egy százalékot sem éri el.

 

Természetesen nagyon sok múlik azon is, hogy a megvásárolt cipőket hogyan ápoljuk, hogyan használjuk. Egy-egy cipő élettartamát nagyban meghatározza ez, éppen ezért a használatkor érdemes betartani az általános cipőápolási szabályokat melyekről ebben a blogbejegyzésben írtunk részletesebben.

 

Ennél a résznél érdemes kitérnünk a profik, „félprofik” ügyére is. Az ő esetükben ugyanis a karaktercipő gyakorlatilag egész nap lábon van, ráadásul nem csak egy könnyedebb tanfolyam igénybevételét kell kibírnia a cipőnek, hanem nagyon komoly terhelés érheti. Természetesen cipő és cipő között van minőségbeli különbség, de a mi véleményünk az, hogy bármelyiket is vásárolja meg az ember, profik esetében mindenképpen érdemes több cipővel operálni, hogy lehessen váltogatni őket, az épp „pihenő” cipőnek legyen ideje kiszellőzni, megszáradni a következő használat előtt.

 

FÉRFI CIPŐK

 

Férfiaknál a választási folyamat talán kicsit egyszerűbb, hiszen eleve nincs annyi féle verzió. Félcipők, illetve bakancsok érhetők el, a kettő közül tapasztalatunk szerint főleg egyéni ízlés alapján szoktak választani, illetve aszerint, hogy a táncegyüttesben mit követelnek meg. Ezekről a cipőkről is elmondható, hogy mindegyik „kívül-belül” bőr. A Félcipők esetén a "K" jelölésű egy keskenyebb fazon, míg az "R" szélesebb lábfejhez illik jobban.

 

MÉRETVÁLASZTÁS

 

Cipővásárlásnál természetesen az a legideálisabb, ha személyesen tudjuk felpróbálni, de ma már azért az internetes vásárlás is egyre elterjedtebb. Ez utóbbit a honlapon elérhető belső talphossz méretekkel segítjük, illetve azzal a lehetőséggel, hogy méretprobléma esetén ingyenes cserét biztosítunk.

 

Ökölszabályként azt szoktuk mondani, hogy fél-egy számmal kisebb cipőt kell rendelni, mint a normál lábméret, mivel ezek a cipők másként vannak méretezve. Persze ez nem mindenki esetében stimmel, de alapként ezt szoktuk mondani. Felnőtteknél ráadásul azt is tanácsoljuk, hogy inkább azt a cipőt vegyék meg, ami éppen jó, ici-picit talán szorít is, mert a bőrcipők a használat során még tágulni fognak, idomulnak a lábhoz. Még azt sem jelentenénk ki kategorikusan, hogy hosszban nem engednek kicsit. A mi tapasztalatunk az, hogy érzésre még a hossza is kicsit változik majd.

Gyerekeknél más a helyzet, ott nyilván azt szeretné a szülő, ha minél később nőné ki a cipőjét a táncos palánta. Így az ő esetükben általában inkább kicsit nagyobbat szoktak venni. Persze túlzásba nem szabad esni. Ha az ujjunk befér a cipőbe hátul a saroknál, az már biztosan túl nagy, azt már az általunk ajánlott praktikákkal sem lehet megfelelően áthidalni, míg belenő a láb. A cipő orrának kitömése mellett azt szoktuk javasolni, hogy tegyenek bele vastagabb talpbetétet, ami kitölti a cipőt és ezáltal nem fog lötyögni a cipő a gyermek lábán.

 

 

Ezek lennének a karaktercipő vásárlással kapcsolatos legfontosabb tapasztalatok, amiket mi az évek során összegyűjtöttünk. Reméljük, hogy mindenki talál köztük hasznos információt és segítségére lesz a cipő kiválasztásánál. További kérdés esetén munkatársaink készséggel segítenek, akár a személyes vásárlás során, akár telefonon, emailben.

 

Kívánunk mindenkinek nagyon jó tanévet, sok-sok néptáncot és sok jó élményt.